Zmarszczki poprzeczne czołaCena zabiegu: 500 zł350 złKoniec promocji: 15.04.2027!

Usuwanie zmarszczek poprzecznych czoła

Na czole często widoczne są poziome zmarszczki, które powstają pod wpływem silnie działających mięśni, odpowiadającego za unoszenie brwi. Gdy unosimy brwi do góry, mięsień czołowy kurczy się  i powstają poziome, równoległe zmarszczki. W młodym wieku zwykle są niewidoczne, ale wraz z upływem czasu, gdy skóra traci jędrność zmarszczki te zaczynają się trwale zarysowywać. Z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne, nawet w stanie spoczynku, gdy mięśnie są rozluźnione. Na początku lekarz zaproponuje rozważenie terapii toksyną botulinową w celu czasowego osłabienia siły działania mięśnia czołowego. Po dwóch tygodniach od podania można uzupełnić leczenie poprzez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Na czole często widoczne są poziome zmarszczki, które powstają pod wpływem silnie działających mięśni, odpowiadającego za unoszenie brwi. Gdy unosimy brwi do góry, mięsień czołowy kurczy się i powstają poziome, równoległe zmarszczki. W młodym wieku zwykle są niewidoczne, ale wraz z upływem czasu, gdy skóra traci jędrność, zmarszczki te zaczynają się trwale zarysowywać. Są widoczne nawet w stanie spoczynku, gdy mięśnie są rozluźnione. W czasie konsultacji lekarz zaproponuje rozważenie terapii toksyną w celu czasowego osłabienia siły działania mięśnia czołowego. Po dwóch tygodniach od podania można uzupełnić leczenie poprzez wypełnienie zmarszczek.

Toksyna botulinowa (zwana również botox, botoks) wytwarzana jest przez beztlenowce Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej zastosowanie znajdują preparaty zawierające toksynę typu A. Działanie toksyny polega na blokowaniu połączeń pomiędzy zakończeniami nerwów a mięśniami (płytki nerwowo-mięśniowej) – powoduje to relaksację mięśni i zapobiega skurczom. Pozwala to na odpoczynek, rozluźnienie i regenerację okolicy poddawanej leczeniu. W medycynie toksyna botulinowa stosowana jest od ponad 25 lat. Poza usuwaniem zmarszczek i bruzd stosowana jest m.in. w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu. Zaletami zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są szybko widoczne rezultaty, długotrwały efekt działania, niski koszt. Jest to substancja od wielu lat stosowana w medycynie co bezpośrednio wpływa na jego duże bezpieczeństwo.

Każdy zabieg w naszej klinice poprzedzany jest wnikliwą konsultacją lekarską. Pozwala nam to na dobór najskuteczniejszej i bezpiecznej metody, która będzie indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta. Przed podaniem preparatu okolica poddawana leczeniu jest znieczulana przy użyciu specjalnego kremu znieczulającego.

Preparat podawany jest przez lekarza medycyny estetycznej z dużym doświadczeniem, który po wykluczeniu przeciwwskazań i dokładnym zaplanowaniu miejsc iniekcji, precyzyjnie wstrzykuje niewielką ilość preparatu bezpośrednio do tkanki mięśniowej. Preparat podawany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki o bardzo cienkiej igiełce, za sprawą której zabieg jest praktycznie bezbolesny, natomiast ślady iniekcji prawie niewidoczne. Sam zabieg trwa około 20 min. Efekty działania zabiegu są widoczne już po 3-4 dniach, natomiast pełen efekt widać po upływie około 2 tygodni. Po około 2 godzinach od zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są skuteczne zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Zabieg nie jest bolesny. Przed rozpoczęciem podawania botoksu lekarz znieczula okolicę skóry poddawaną leczeniu. Najczęściej stosowany jest preparat w formie kremu o działaniu znieczulającym.

Zabieg trwa zwykle od 15 do 45 minut. Czas trwania zabiegu zależy między innymi od ilości okolic, w które podawany jest botoks.

Najczęściej od 6 do 8 miesięcy. Pełny efekt zabiegu obserwujemy po kilku dniach. Czas przez jaki utrzymuje się pożądany efekt zależy od kilku czynników. Wpływ na utrzymywanie się efektu mają m.in. czynniki genetyczne, a także dieta i styl życia.

 • zmarszczki mimiczne górnej części twarzy
 • zmarszczki poprzeczne na czole
 • zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)
 • zmarszczki pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
 • zmarszczki dolnej części twarzy
 • zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”)
 • zmarszczki na brodzie
 • bruzdy marionetki
 • zmarszczki na dekolcie
 • zmarszczki na szyi
 • nadpotliwość dłoni, stóp i pach
 • bruksizm
 • profilaktyka bólów głowy (migreny)
 • korekta blizn

Podsumowanie

Cena500 zł350 zł
Czas zabiegu15-30 min
ZnieczulenieTak (miejscowe)
Zdolność do pracyTak
Sugerowana seria1 Zabieg
Czas utrzymywania efektów4-6 mc